Co říká o e-shopu zákon?

Dříve než si založíte svůj e-shop, měli byste znát to, co nám o jeho založení a provozu říká legislativa. Neznalost zákona neomlouvá a není dobré zbytečně něco podcenit.

Začínáte-li s podnikáním, musíte si samozřejmě nejdříve pořídit živnostenský list + další obecné formality spojené se začátkem podnikání. Soustředíme-li se konkrétně na e-shop, je nutné mít na webu vaše základní identifikační údaje, tj. vaše jméno, obchodní jméno adresa a identifikační číslo. Je vhodné, aby součástí těchto údajů byly i kontaktní údaje (e-mailová adresa, telefonní číslo atd.). Důležité je mít zadanou cenu zboží nebo služby, kterou poskytujete. K tomu je nutné také uvést cenu za náklady na dodání.

Dále je třeba uvést všechny možné způsoby platby (dobírka, bankovní převod, platební karta…) a způsob dodání (dobírka, obchodní balík, zásilková služba…).

Nezapomeňte ani na informaci, od kdy ceník platí, o právu odstoupení, poskytované služby po prodeji, o záruce a podmínky pro zrušení smlouvy. Ze zákona má také zákazník právo zboží koupené v internetovém obchodě vrátit do 14 dnů, a to bez udání důvodu.

Dále myslete na to, že musíte být zaregistrováni na Úřadu na ochranu osobních údajů, který zpracovává důvěrné informace o zákaznících. Zákazník vám musí dát souhlas se zpracováním jeho soukromých dat.

Zákon vám dovoluje rozesílat obchodní sdělení e-mailem, a to zákazníkům a odběratelům. Narozdíl od dřívějška to nemusíte dělat pouze po jejich předchozím souhlasu. Důležité ale je označit, že jde o obchodní sdělení, sdělit svou totožnost a platnou adresu.

Chcete-li více informací o zákonných povinnostech, které se vás při tomto typu podnikání týkají, prostudujte si směrnice evropského parlamentu a rady 97/7/ES o ochraně spotřebitele v případě smluv uzavřených na dálku, zákon č. 40/1964 Sb. v Občanském zákoníku a zákon č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one