Jak propagovat e-shop?

Jak propagovat e-shop?

Vlastníte-li nějaký e-shop, nestačí, že tu bude prodávat výrobky či služby + se věnovat administrativě. E-shopů je dnes celá řada a abyste v konkurenci obstáli, musíte svůj internetový obchod propagovat. Bez dobré reklamy se neobejdete. Pojďme si blíže popsat základní možnosti propagace:
SEO
SEO (z angličtiny Search Engine Optimization = optimalizace pro vyhledávače; je důležité mít především proto, aby se váš e-shop objevoval na předních příčkách ve vyhledávačích. Je to soubor metod, které vám k tomu pomůžou. Určitě je vám jasné, že když budete ve vyhledávačích na nějaké sté pozici nebo ještě dál, těžko se k vám zákazník dostane. Pojďme se alespoň částečně seznámit se základními metodami SEO
Vyhledávač
Anglicky search engine. Jako vyhledávač označujeme internetovou službu, která umožňuje svým uživatelům hledat na internetu webové stránky, které obsahují požadované informace. Princip funkce je z hlediska uživatele velmi jednoduchý. Uživatel pouze zadává do vyhledávacího pole vyhledávače klíčová slova, která určitým způsobem charakterizují hledanou informaci. Vyhledávač pak za pomoci své databáze vypisuje seznam odkazů na stránky, které obsahují hledané informace. Data o webových stránkách a jeho obsahu jsou do vyhledávací databáze vkládány postupně díky robotům. Ty stránky prohledávají a výsledky ukládají právě do databáze vyhledávače. Znamená to tedy, že vyhledávač při zadání dotazu neprochází celý internet, ale „pouze" svoji databázi.
 
Snahou vyhledávačů je poskytnout uživateli při odpovědi na dotaz co nejrelevantnější informace, a proto různými způsoby měří kvalitu webových stránek, které mají ve své databázi (např. PageRank). Mezi nejznámější vyhledávače patří Google, v ČR Seznam.
 
Originální a zajímavý obsah
To je práce copywritera. Veškerý text, který máte v e-shopu musí být zajímavý a originální, zkrátka takový, aby donutil čtenáře k jeho přečtení. To souvisí i s dobrou členitostí obsahu, zvýrazňováním slov. Vhodné je používat krátká a výstižná sdělení. Uvědomte si, že zákazník bude nerad číst dlouhé texty a vyhledávat v nich dlouho to, co potřebuje. Raději se jediným kliknutím dostane na jiný web, na kterém bude čtení textů příjemnější.

Copywriter by měl také hlídat při psaní textů hustotou klíčových slov. Např. chcete-li, aby vyhledávač odkázal na váš e-shop při slově „fotoaparát", měl by text obsahovat toto slovo ze 3 - 8%.
Používání tagů dle normovaných předpisů
Používejte značky tak, jak říká norma. Budou-li stránky odpovídat standardu, bude text a potažmo celý e-shop pro vyhledávač cennější a posune vás na vyšší pozice. Nadpisy nevolte pomoci funkce „Velikosti písma", to vyhledávač neidentifikuje, tudíž to nevezme v potaz jako důležité sdělení, ale pomocí tagů <h1>, <h2> a <h3>.
Krátká a neměnná URL adresa
Dlouhé URL adresy jsou nesrozumitelné a odrazují od odkazování. Také se hůře zapamatovávají. Vhodné je i do URL adresy zakomponovat klíčové slovo.
Linkbulding
Linkbuilding (neboli budování zpětných odkazů) je jeden z nástrojů, se kterým můžete úspěšně propagovat svůj e-shop. Jde o mimowebový faktor (tzv. off page), s nímž mnohonásobně zvýšíte pravděpodobnost, že si někdo přečte odkaz na jiném webu a dostane se přes něj k vám. Proto je dobré mít co nejvíce odkazů na jiných webových stránkách. Počet kvalitních zpětných odkazů zároveň zvyšuje pozici vašeho eshopu ve vyhledávačích.
Sociální sítě
V posledním roce zažívají velký boom různé sociální sítě. Ať už se jedná o český server Líbimseti, nebo Twitter, či velmi populární Facebook. Výhodou inzerce v takových portálech je většinou to, že můžete přímo oslovit vaši cílovou skupinu. Takže prodejce kutilských potřeb zadá reklamu na Facebooku jen pro muže ve věku 20-60 let, nebo eshop s hračkama bude podávat inzerci cílenou pro vdané ženy ve věku 25-45 let. Velmi citelně tím ušetříte na nákladech za reklamu a zvýšíte její efektivitu.
Další možnosti reklamy
Svůj e-shop můžete propagovat i mimo pole internetu. Především jsou účinné PR články. Ty samozřejmě lze mít i v rámci internetu, ale také v tištěných médiích. Vyberte si pro svůj PR článek takový časopis, který má blízko k vašemu oboru podnikání.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one